Častým dôvodom, prečo niekto predáva rodinný dom je neprimeranosť!
Buď sa dom stal príliš malým, alebo príliš veľkým.
Predtým ako začnete s prvými krokmi k vlastnému domu, položte si otázku: KEDY dom kupujem, v akom som veku a v akom veku mám deti?
Rodičia sa často k bývaniu v dome dostanú až keď majú deti v puberte. Dovtedy rodina býva v byte. Deti v puberte po presťahovaní sa do novej lokality prichádzajú o kamarátov a známe okolie. K bývaniu v dome si niekedy nenájdu vzťah. Keď potom odídu na VŠ v inom meste, alebo v inej krajine, zariadia sa po svojom a rodičia zostávajú vo veľkom dome sami. Je len otázkou času, či sa rozhodnú dom predať hneď, alebo až keď fyzicky nebudú stačiť na údržbu veľkého domu.
Ďalšia situácia je odlišná. Mladý pár si povie: Nám stačí 4-izb. bungalow na malom pozemku. Z katalógu si vyberú projekt a nechajú si postaviť domček. Hneď na začiatku bývania zistia, že chýba nejaký prístrešok aj pre auto. Lenže k tomu je potrebné na pozemku vytvoriť aj cestičku. Keď je prístrešok hotový, ľutujú, že si nepostavili rovno garáž. Keď majú návštevu, nemajú ju kam ubytovať a v dome je len jedno WC a 1 kúpeľňa. Na grilovačke im zase návšteva chodí z pozemku na WC do domu. Zistia, že on potrebuje miesto na kutenie, dielňu. Ona potrebuje miesto na práčku, sušičku, ľutuje, že nemysleli na práčovňu v dome. Niet kam odložiť bicykle, kočiar, hromadiace sa veci. Chýba priestor. Deti síce v domčeku vyrastali a iné bývanie nepoznajú, ale aj keby tam chceli zostať, svoju vlastnú rodinku by nemali kam v dome priviesť… dom je malý.
Sú aj prezieraví, ktorí stavajú dom postupne, napr. z lodných kontajnerov. Dvojici stačia tri kontajnery. Keď potrebujú, nechajú si priviesť ďalší kontajner. Toto riešenie je síce pružné, ale po rozhovore s niekoľkými ľuďmi, ktorí si bývanie v kontajneri zrealizovali som sa dozvedel, že by po druhý krát toto riešenie nezvolili. Postavili by si radšej dom napríklad z tvárnic.
Pomerne dobrým riešením je rodinný dom s prízemím a jedným podlažím s plochou strechou. Prízemné podlažie s vyhrievanou garážou, WC, práčovňou a dielňou /sklad/. Poschodie s kúpeľňou a WC, obývacou časťou spojenou s kuchyňou, spálňa rodičov, dve detské izby. Tretiu izbu zadefinovať ako návštevnú a tá by mala mať aj samostatnú kúpeľňu s WC. Ak by sa tento dom stal primalým, je možné nadstaviť ďalšie poschodie, alebo urobiť sedlovú strechu s obytným podkrovím.
Čo by niektorí majitelia zmenili na svojom dome ? Sú to maličkosti. Napríklad by inak riešili vjazd do dvora. Celoplošnú garážovú bránu na dome by vymenili za sekčnú bránu s dverami. Nikoho totiž nebaví pri častejšom osobnom vstupe do garáže čakať na to, kým sa celá brána zdvihne.
Poštová schránka: Najlepším riešením sa ukazuje umiestnenie schránky do plotového stĺpu. Poštár vhodí poštu vonku z ulice a vy si poštu vyberiete v súkromí z dvora.
Nádoba na smetie: Mohla by byť zabudovaná v murovanom plote. Smetiari si z ulice otvoria dvierka a vezmú smetiak na vysypanie, následne vám smetiak vrátia za dvierka. Vy smetie vyhadzujete cez svoje dvierka z vnútra dvora a tak so smetiakom neprichádzate vôbec do kontaktu. Ideálne je mať tri nádoby aj na separovaný zber. Pri tomto spôsobe máte zachované súkromie a je to pohodlnejšie ako každý týždeň vyberať smetiak na ulicu a zase späť za bránku. Prípadne smetiak niekto necháva permanentne vonku na ulici, ale v tomto prípade chodí smetie vysýpať do smetiaka na ulici.
Pivnica na zeleninu: Mnoho ľudí v dnešnej dobe začína s pestovaním svojej vlastnej zeleniny a ovocia. Pivnička na zeleninu a ovocie kedysi nechýbala pri žiadnom dome. Ak máte tú možnosť, myslite pred stavbou domu aj na takú maličkosť akou je takáto pivnica. Ak je pivnica dobre urobená tak Vám napríklad jablká vydržia od septembra do júna. Môžete tam odložiť aj niektoré druhy vína, v lete chladiť pivko.
Komín: Ak si v dome postavíte vnútorný kozub, skúste komín využiť z vonkajšej strany na vonkajší kozub. Jeden komín s dvomi dymovodmi. Pri grilovaní bude dym stúpať vysoko a nebude zadymený celý dvor. Ešte jedna rada týkajúca sa kozubu. Niektorí majitelia rodinných domov si postavia v dome otvorený kozub. Toto riešenie je síce štýlové, ale nepraktické a z požiarneho hľadiska nebezpečné. Kozub by mal mať krbovú vložku. Starší dom, kde je otvorené ohnisko odporúčam uzatvoriť s dvierkami so sklom na mieru.