fbpx

Akú garáž si kúpiť?

Ako realitný maklér sa pozerám na svet očami rôznych ľudí. Je v tom trochu psychológie, trochu empatie. Veľa ľudí, ktorí garáž kupujú, predávajú alebo stavajú, urobí chybu. Skúsime sa na túto tému pozrieť spolu.
V prvom rade je potrebné uvedomiť si, načo mi garáž poslúži. Väčšina ľudí si kúpi garáž len kvôli parkovaniu svojho auta. Ak kupujem garáž len nato, aby som tam zaparkoval, vtedy je najlepšia tá garáž, ktorá je môjmu bydlisku najbližšie. Je to zároveň aj investícia, lebo pri prípadnom predaji bytu môžem za byt s garážou dostať koľko si zapýtam, na rozdiel od predaja samotného bytu!
Ak teda plánujete zmenu bydliska, nikdy nepredávajte garáž ako prvú! To je trestuhodná chyba!
V prípade, že garáž potrebujete používať pri práci ako príručný sklad, najlepšou voľbou je kúpiť si garáž nie voľne stojacu, ale garáž, ktorá je súčasťou bytového domu. Tým pádom vám odpadnú náklady za udržiavanie stavby, lebo s okolitým svetom vás spájajú len garážové dvere. Platíte síce do fondu opráv bytového domu, ale takáto garáž je bytovým domom vyhrievaná.
Ak kupujete garáž ako investíciu, kúpte si garáž, pred ktorou je možné parkovať vaše auto. Kúpou garáže si totiž prirodzene kupujete aj voľný vjazd do garáže. Ak si auto parkujete pred bránou garáže a nikoho tým neobmedzujete máte za jedny peniaze garáž aj parkovacie miesto.
Chvíľku ešte zostanem pri investíciách. Ak si kupujete byt v novostavbe, vždy si kúpte aj miesto na parkovanie, prípadne si kúpte aj dve miesta. Aj keď ich nepotrebujete si ich kúpte. Parkovacie miesta vonku, alebo v podzemnej garáži sú perfektnou investíciou. Verte mi, že do roka po skolaudovaní novostavby vám za garážové státie záujemcovia dajú koľko si zapýtate.
Z pohľadu do budúcnosti odporúčam kupovať garáž, v ktorej je zavedená elektrina. Zriaďte si elektroinštaláciu a e-zásuvku na nabíjanie. Elektromobil, e-skúter, e-kolobežka, e-bike – to všetko si pýta šťavu. Ak si teda máte vybrať medzi garážou bez elektriny a s elektrinou, určite si vyberte garáž so zavedenou elektrinou.
Čo sa týka veľkosti garáže, vždy si kúpte väčšiu garáž ako momentálne potrebujete. Rozmery áut stále rastú a ak by aj svet dostal rozum a v meste by jazdili len malé mestské autá, veľká garáž je pohodlnejšia a tým pádom pri predaji za ňu dostanete vždy viac.
Ak staviate dom, nikdy neurobte chybu, že garáž dáte mimo domu na samostatne stojace miesto. Garáž si zakomponujte priamo do domu, bude tak vyhrievaná a v garáži si urobte aj WC s umývadlom. Návštevy na grilovačke tak nebudú používať toalety v dome.
Ak si garáž prenajímate, prenajmite si ak je to možné, garáž, pred ktorou môžete auto parkovať. Budete tak mať garáž aj miesto na státie.
Nabudúce vám poviem niečo o výbere rodinného domu.