fbpx

Kupujete chatu? 9 rád ako na to.

kupa chaty 9 rad ako na to
Často dostávam otázky typu: Kde je dobré mať chatu? A koľko je pri kúpe ešte normálna cena za chatu pri Košiciach?
Tak ako je už zvykom, v článkoch je vždy nejakých tých 9 RÁD AKO TO ČI ONO … napíšem Vám aj ja 9 vecí ktoré si uvedomte, kým kúpite rekreačnú chatu.
1. LOKALITA – Ako prvé by som odporúčal kúpiť chatu v niektorej mestskej časti Košíc. Tu sa ceny držia a predaj je vždy rýchly a výhodný. Teda ak mám možnosť kúpiť lacnejší pozemok v Olšovanoch na ktorom je chata, alebo drahší pozemok v Zdobe, jednoznačne kúpiť v Zdobe. Táto časť totiž patrí pod mestskú časť Košická Nová Ves. Ak mám kúpiť chatu v lokalite Medzev-Šugov, alebo Lorinčíku, jednoznačne Lorinčík aj keď je to oveľa drahšie.
2. PRÍSTUPOVÁ CESTA – ak máte možnosť kúpiť lacnejšiu chatu so zlým prístupom, alebo drahšiu chatu s výborným prístupom, voľte VŽDY LEPŠÍ PRÍSTUP. Časom Vás prestane baviť krkolomne sa na chatu dostávať a chata so zlým prístupom je následne ťažko predajná. Na prístupovej ceste by ste mali mať svoj podiel zapísaný na katastri. Ak nemáte, čaká Vás v budúcnosti boj o prechod k svojej chate.
3. SIETE – ak máte možnosť kúpiť si chatu niekde, kde je už elektrina priamo v chate, alebo je len niekde na hranici pozemku, vyberte si chatu, kde je už priamo v chate. Vybavovanie nového pripojenia od VSD je často horor, lebo elektrárne /VSD/ už komunikujú len elektronicky a je to skúška pevných nervov… Čo sa týka vody, je to ALFA a OMEGA každého chatára a záhradkára. Chate bez vody sa vyhnite. Riešiť vodu vrtom sa dá, ale ak to urobí každý, o chvíľu v lokalite vyčerpajú všetku podzemnú vodu.
4. SÚPISNÉ ČÍSLO – Ak máte na pozemku už stojacu chatu, pozrite si na katastri či je chata evidovaná, zakreslená . Je to dôležité! Ak chata nie je na katastri evidovaná, zbytočne budete chatu rekonštruovať …je to čierna stavba a v budúcnosti napríklad… na úver túto chatu nikto nekúpi. Ak je chata evidovaná na katastri, ale nemá súpisné číslo, toto sa dá dodatočne vybaviť. Napríklad si vyžiadate z archívu mesta Košice dokumentáciu k chate.
5. SÚKROMIE na pozemku – kedysi sa medzi niektorými parcelami ani nestavali ploty. Dnes je chata považovaná za nehnuteľnosť v osobnom vlastníctve a ploty sa aj vyžadujú pri niektorých inštitúciách /poisťovňa, geodetické práce a podobne/. Ideálne sú aj živé ploty, ale tie vyžadujú údržbu. Ak je pozemok chránený a poskytuje súkromie, je to veľké plus. V prípade, že si dáte na pletivo v plote zelenú tkaninu, vyberte si tkaninu s hustotou 230g/m².
6. DOSTUPNOSŤ – chata by mala byť dostupná autom, ale ak je možné dostať sa na chatu aj autobusom alebo MHD, je to dobrým signálom pre kúpu.
7. KEDY chatu KUPOVAŤ? Rekreačné pozemky, chaty, chalupy… podliehajú sezónnosti. Najlepšie obdobie pre kúpu rekreačnej nehnuteľnosti je PO SEZÓNE!
Čiže ideálne mesiace sú od septembra do konca februára. Vtedy je menej záujemcov a dá sa s cenou lepšie zjednávať.
8. KEDY CHATU PREDÁVAŤ? Vždy sa snažte predávať na jar. Najvyššiu cenu za chatu dostanete od mája do júna.
9. ČO ZVÝŠI CENU rekreačného pozemku, chaty?
– lokalita blízka mestskej časti /napr. ženy sa samé na chate v odľahlej lokalite v noci boja, tento fakt nepodceňujte!/
– asfaltová, alebo spevnená prístupová cesta a jednoduchý vstup na pozemok
– existujúce inžinierske siete priamo v chate /vodovod, elektrina/, ak je odpad zvedený do kanalizácie je to TOP lokalita
– existujúce súpisné číslo
– terasa s posedením
– široká posuvná brána pre vjazd autom
– samostatná spálňa, sprcha, kozub, kuchynka s tečúcou vodou a sporákom
– voľný priestor pre šantenie detí, alebo domáceho miláčika / trávnik aspoň 4x4m/
– súkromie
– čistý a uprataný pozemok
– dobré vzťahy so susedmi
V akej cene sa predávajú chaty v okolí Košíc? Chaty bez vody, alebo elektriny v okolí Košíc sa dajú kúpiť do 60 000 €. Pekná chata s dobrým prístupom a ihneď k užívaniu stojí od 100 000 €. Nad 150 000 € sa predávajú tzv. celoročné chaty, ale tu je už často potrebný hypo-úver. Vzniká tu aj psychologická hranica … či si radšej nekúpiť menší domček za 150 000 €.