fbpx

Ceny bytov v Košiciach?

ceny bytov v kosiciach
Som realitným maklérom v spoločnosti Diamond Reality. Neprejde deň, aby sa ma niekto neopýtal otázku, kedy je výhodné byt predať a kedy kúpiť.
Pokúsim sa teda odpovedať.
V prírode všetko so všetkým súvisí, ak sú vhodné podmienky pre rast a život, všetko zbujnie a ženie rastliny do výšky a objemu. Ak nie sú podmienky, život zostáva v koreňovom systéme.
Na trhu s bytmi je to podobné. Ak banky poskytujú výhodné úvery, začne sa s tzv. vykupovaním bytov. Profesie, ktoré majú stabilný a vysoký príjem v porovnaní s priemerom začnú kupovať byty na úver. Taký šikovný zamestnanec v IT si môže dovoliť splácať aj dva, tri byty pri nízkom úroku a ak byty prenajme, je to o to ľahšie. Do toho vstúpia výkupcovia, napríklad z realitných kancelárií a skupujú ešte nepostavené byty v novostavbách. Ďalšou skupinou sú výkupcovia starých bytov, second-handov. Vyhľadávajú byty neskúsených predávajúcich, byty v pôvodnom stave a následne byt predávajú buď ako pôvodný stav, alebo ako byt s vizualizáciou možnej prerábky za premrštené sumy.
Samozrejme je tu aj tradičná skupina kupujúcich čo kupuje len za účelom vlastného bývania.
Keď sa teda na trhu vytvoria vhodné podmienky, roztočí sa koleso s týmito skupinami a skupovanie dosiahne vrchol vtedy, keď už prakticky niet čo kúpiť. V praxi zavoláte na 10 inzerátov s označením „Predám byt“ a 8 z nich je už predaných, alebo rezervovaných.
To je ten pravý moment na predaj bytu. Myslieť si, že ceny budú takto rásť do nekonečna je omyl.
Na otázku, kedy kúpiť byt najvýhodnejšie, odpovedám: Sledujte trh!
Ak sa počet bytov na realitných portáloch zvyšuje, ceny budú ešte klesať. Ak začína počet inzerátov na predaj bytu klesať, mali by ste zbystriť, pretože sa niečo deje.
Nezabúdajte však na jeden dôležitý fakt. Inzercia predaja bytov nie je reálny stav! Byty sa vo všeobecnosti predávajú za nižšie ceny ako boli inzerované!
Za koľko sa teda momentálne predávajú byty v Košiciach?
Napríklad na sídlisku Terasa by ste mohli za bežne prerobený 3-izbový byt pýtať cca od 130 000 do 170 000 €. Samozrejme záleží na m² a polohe atď. Pred rokom to bolo cca od 150 000 do 230 000 €.
Takže pokles je markantný a cena bytov s malou výmerou, pôvodným stavom a vysokými mesačnými nákladmi ešte poklesne.
Sú aj lokality, kde sa nájdu kupujúci, ktorí na danú lokalitu čakajú. Z ulíc kde je dobré vlastniť byt na bývanie aj ako investíciu spomeniem napr. Park Angelinum, ulica Tolstého, Kišdyho, Jarná … tu sú poklesy cien menej dramatické.
Zo sídlisk za lepšie lokality spomeniem Nad Jazerom – Levočská, Jenisejská, Furča – Adlerova, Tokajícka, Ťahanovce – Budapeštianska, Terasa – Matúškova, Ružínska, Bernolákova.