fbpx

Čo sa deje na realitnom trhu?

co sa deje na realitnom trhu
Po dvojročnom šprinte cien hore kopcom si teraz realitný trh odpočíva ako mačička na obrázku.
Ceny bytov klesli a nad rozostavanými novostavbami visí otáznik, ako sa bude všetko vyvíjať v najbližšej dobe. Novostavby na rozdiel od ostatných bytov nemôžu klesnúť pod tzv.východiskovú cenu. Východisková cena je reálna cena za ktorú dokážem postaviť napr. byt. Ak by novostavby klesli pod túto cenu, developeri by nič nezarobili, bankám by nevládali splácať a banky by sa dostali do finančných problémov… a tým aj my všetci. Takže novostavby budú naďalej drahé .
U starších bytov tzv. second-handov ceny mierne klesajú stále. Znížil sa počet inzerovaných bytov. Čo to znamená, že sa znížil počet inzerovaných bytov na predaj? Zdalo by sa, že začne nedostatok bytov a ceny opäť porastú. Nie je to však takto. Mnohí predávajúci totiž po neúspešnom inzerovaní bytu stiahli inzerát a čakajú na rast cien.
Čo momentálne kupujúcim chýba? Po čom je dopyt?
Sú to napr. pozemky na stavbu rodinného domu, alebo alternatíva, už stojaci starý dom s pekným pozemkom. Klasický rozpočet na obývateľný rodinný dom s pozemkom priamo v Košiciach začína na minimálnych 300 000 €. Reálne náklady sú však cca 500 000 €.
Pri niektorých starých domoch sa mierne znížili ceny na cca 250 000 €. Sú to domy, ktoré potrebujú veľké investície, alebo kde musí majiteľ domu dochádzať do mesta.
Domy bez pozemku a bez možnosti parkovať priamo na pozemku cenovo tiež klesli.
Ktoré domy si držia cenu a predávajú sa? Sú to domy v lokalitách s dobrou dostupnosťou peši, dobrou dispozíciou, s miestami na parkovanie, so samostatnými vchodmi, s viacerými wc a kúpeľňami. Takýto dom je totiž vhodný na bývanie, na nájom aj na podnikanie.
Začína záhradkárska sezóna a dopyt je po rekreačných nehnuteľnostiach. Kupujúci hľadajú najčastejšie chaty, chalupy v cenovej hladine od 50 000 do 100 000 € s cca 4-árovým pozemkom.
Drahé chaty sa predajú ťažšie, lebo na rekreačné bývanie banky nerady poskytujú úver a ak poskytnú, tak na omnoho nižšiu sumu ako pri rodinnom dome. Takže parádna chata za 250 000 € je pre kupujúcich veľmi ťažko dostupná.